Hej!
Dzisiaj proste i przyjemne przepisy na domowe kosmetyki do ust :)
Jest słodki balsam z miodem, jest balsam w wersji wegańskiej - tak, tak, o Was też pamiętam ;) i jest rumiankowy scrub.
Wszystkie produkty w tym odcinku robię na zimno, bez podgrzewania. Dzięki temu możecie wybrane przeze mnie oleje zamienić na "oleje lodówkowe", czyli te, których nie można podgrzewać (konopny, z pestek malin itp.)
Jeśli nie macie moździerza, nie ma czym się przejmować, można to wszystko wymieszać w filiżance łyżeczką ;) Trzeba będzie po prostu włożyć nieco więcej wysiłku ;)
Jeśli chcecie podgrzać masła, by uzyskać gładką konsystencję (bliżej do balsamu niż do kremu ;) ), jak najbardziej możecie to zrobić. Uważajcie tylko by nie zagotować składników. Najlepiej robić to w kąpieli wodnej.
W kwestii zastępników - zawsze ktoś pyta ;) - potraktujcie przepisy jako inspirację. Jeśli macie w domu inne oleje i masła - spróbujcie pozamieniać i stworzyć coś swojego o podobnych proporcjach.
Lanolinę można zastąpić lecytyną sojową (ale wychodzi to trochę kiepsko).
W kwestii maseł - pamiętajcie, że im twardsze masło, tym trudniej będzie je wymieszać i tym gęstszy wyjdzie balsam.
Jeśli chcecie, by balsamy ładnie pachniały możecie dodać do nich olejków zapachowych, takich do ciasta. Muszą być spożywcze.
Jeśli chcecie, by balsamy były kolorowe - dodajcie kilka kropli soku z buraczka, szczyptę kurkumy albo odrobinę barwnika spożywczego (do ciasta, nie do jajek ;) ).
Peeling można zrobić na oleju kokosowym, albo na innym oleju, bez dodatku masła. Ja wolę peeling, który nie spływa z ust w trakcie używania, dlatego dorzucam odrobinę masła.
Miodowy balsam do ust:
5 g masła shea
3 g lanoliny
3 g miodu
2 g oleju z pestek moreli
3 g oleju z kiełków pszenicy
Najlepiej zużyć balsam w ciągu 2 miesięcy.
Balsam do ust z masłem mango:
6 g masła mango
5 g masła shea
5 g oleju z nagietka
6 g oleju rycynowego
Najlepiej zużyć balsam w ciągu 3 miesięcy.
Rumiankowy peeling do ust:
2 g masła mango
4 g oleju z pestek winogron
5 g cukru
3 g suszonego rumianku, rozdrobnionego w moździerzu
Najlepiej zużyć peeling w ciągu 3-4 tygodni.
Niestety nie można wykorzystać masła do kanapek, ani oleju do smażenia. Słoiczki najlepiej zachowywać po innych kosmetykach, albo kupić w sklepach z surowcami kosmetycznymi lub na allegro. Wybór jest bardzo duży.
Pozdrawiam!
P.
Czy ten balsam z olejem nagietka mozna przełożyć do pojemniczka po pomadce, czy raczej konsystencja jest za miękka?
OdpowiedzUsuńjest zbyt miękka, wyleje się.
UsuńJa troche w innym temacie ale liczę na odpowiedź. Przeczytalam o super właściwościach żywokostu i chcialabym zrobić macerat. Jakiego oleju najlepiej użyć aby była długa trwałość a cena też nie była kosmiczna. Zamierzam sprezentować babci na bóle reumatyczne. I kolejne pytanie z jakim masłem i w jakiej proporcji połączyć z maceratem aby powstał produkt o dużym stężeniu żywokostu ale miał postać miękkiego masła? Będę wdzięczna za poradę i przepraszam, że nie w temacie Twojego wpisu.
OdpowiedzUsuńNapiszesz mi jaki masz motyw bloga? Przejrzyszty bardzo :)
OdpowiedzUsuńCzy takie kosmetyki należy przechowywać w lodówce ?
OdpowiedzUsuńz tego co wiem to nie trzeba trzymać w lodowce
Usuń