Hej!
To będzie dłuuuuugi post, bo jest zawsze duuuuużo pytań i dokładam wszelkich starań, żeby odpowiedzieć zawczasu ;)
Wszystkich oburzonych, że "to nie są domowe kosmetyki, bo domowe są tylko z tego, co ma się w domu" odsyłam TUTAJ, czyli do filmu z maseczkami ze składników z lodówki ;)
Tak sobie myślę, skoro ja mam takie składniki w domu, to może jednak mogę sobie te maseczki nazywać domowymi xD Kto wie?
Bardzo mi zależało, żeby Wam pokazać troszkę inne traktowanie glinki, kolejność dodawania składników i dla odmiany coś bez jogurtu ;)
Maska z glinki białej:
ma ukoić i załagodzić zmęczoną, suchą cerę. Przeczytajcie sobie TEGO POSTA na temat glinki białej, zanim się poleje fala rozczarowań na jej temat ;) Naprawdę warto zajrzeć ;)
- glinka biała 8 g - jeżeli nie pasuje Wam ta glinka, możecie oczywiście zamienić ją na różową, niebieską lub żółtą. Ilość pozostaje bez zmian.
- hydrolat z rumianu szlachetnego 8,6 g - lub inny hydrolat, który przynosi Waszej cerze ukojenie. Lubię w tej recepturze również hydrolat z chabra, kocanki czy lipy. Jeśli wolicie bardziej gęste maseczki dodajcie ciut mniej hydrolatu lub odrobinę więcej glinki - to jest piękno domowych kosmetyków - można zrobić takie, które nam najbardziej pasują :D
- ekstrakt z nagietka 0,4 g - spokojnie można wymienić na ekstrakt z rumianku albo kiełków pszenicy (mega!). Praktycznie wszystkie łagodzące ekstrakty w proszku, przeznaczone do cery suchej, wrażliwej, podrażnionej się nadadzą. Patrzcie tylko na zalecane przez sprzedawcę/producenta stężenie - to wcale nie jest tak, że im więcej tym lepiej ;)
- olej konopny 2 g - jeśli narzekacie na zapach to naprawdę warto czasem przymknąć na niego oko i cieszyć się działaniem oleju ;) Sprawdza się tu też jojoba, awokado, śliwkowy i wiele innych - zerknijcie, co macie pod ręką o zbliżonym działaniu.
- olej sacha inchi 1 g - jeden z moich ukochanych, taki trochę sekret tej maseczki, ale również jeśli chcecie go zastąpić - sięgnijcie po taki, który lubi Wasza cera i który sprawia, że staje się elastyczna i miękka ;)
Taka ilość maseczki wystarcza na 1-2 aplikacje (zależy, czy nakładacie na dekolt, co czego zachęcam!, czy nie). Należy zużyć ją bezpośrednio po przygotowaniu, ewentualnie pozostałość wstawić do lodówki, pod przykryciem i zużyć kolejnego dnia rano.
Jeśli chcecie przedłużyć trwałość do 7-8 dni dodajcie do receptury 2 krople eko-konserwantu w płynie. Polecam mimo konserwantu przechowywać maskę w lodówce.
Maskę nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy i szyi (i dekoltu ;) ) omijając okolice oczu, pozostawia na 4-6 minut, a następnie zmywa letnią wodą. Maska nie powinna wyschnąć na buzi, więc w razie potrzeby spryskajcie cerę tonikiem lub wodą termalną. Po zmyciu sami ocenicie, czy trzeba jeszcze nakładać krem, czy nie.
Maska z glinki różowej:
ma jednocześnie działać oczyszczająco i zmiękczająco na cerę. Ja miałam tutaj jakąś kiepską glinkę, podobno różową, ale wyglądała i pachniała dziwnie ;) Jeśli macie w domu czerwoną i białą możecie je wymieszać ze sobą 1:2
- glinka różowa 12 g - żółta czy biała też będą ok; zielona jeśli macie bardzo problematyczną, tłustą skórę.
- hydrolat lipowy 8 g - jak w poprzednim przepisie
- glukonolakton 0,5 g - mówiłam przy tonikach, że warto się zaopatrzyć ;) nawilża, ujędrnia, jest antyoksydantem, naprawdę wartościowy dodatek. Ostatecznie można sięgnąć po ekstrakt z białej wierzby, chitosan (nie dla wegan) albo matchę, ale to nie to samo ;)
- gliceryna roślinna 2 g - wiem, że nie wszystkim gliceryna służy, więc spokojnie możecie zastąpić ją sorbitolem albo nawet żelem hialuronowym.
- olej jojoba 2,5 g - on tu po prostu najbardziej pasuje i działaniem i konsystencją xD, ale śmiało dodajcie tego, który najbardziej lubicie.
Taka ilość maseczki wystarcza na 1-2 aplikacje (zależy, czy nakładacie na dekolt, co czego zachęcam!, czy nie). Należy zużyć ją bezpośrednio po przygotowaniu, ewentualnie pozostałość wstawić do lodówki, pod przykryciem i zużyć kolejnego dnia rano.
Jeśli chcecie przedłużyć trwałość do 7-8 dni dodajcie do receptury 2-3 krople eko-konserwantu w płynie. Polecam mimo konserwantu przechowywać maskę w lodówce.
Maskę nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy i szyi (i dekoltu ;) ) omijając okolice oczu, pozostawia na 5-8 minut, a następnie zmywa letnią wodą. Maska nie powinna wyschnąć na buzi, więc w razie potrzeby spryskajcie cerę tonikiem lub wodą termalną. Po zmyciu sami ocenicie, czy trzeba jeszcze nakładać krem, czy nie.
Maska z glinki rhassoul:
silnie oczyszczająca, warto machnąć raz na tydzień/dwa tygodnie, zwłaszcza teraz, kiedy lecą miliony warstw spf na buzię każdego dnia ;) Trzeba uważać z czasem, trzymana zbyt długo może zaczerwienić skórę na kilka godzin. Wyjątkowo nie polecam jej na dekolt i odradzam osobom o bardzo suchej lub podrażnionej skórze.
- glinka rhassoul 7 g - zależnie od producenta/dystrybutora nazywana jest też glinką ghassoul - to tylko nazwa. Czasem występuje w płytkach, czasem w formie proszku. Wybrałam ją do tego przepisu, żeby Wam pokazać jak się pracuje z płytkami, ale bez problemu możecie dodać do tej maski glinki zielonej. Nie będzie trzeba czekać ;)
- błoto z morza martwego 3 g - może być też takie mokre, które w składzie ma tylko błoto i wodę, dodane na samym końcu. Na pewno będą pytania o zeolit - też może być, ale polecam w takim wypadku w ilości max 1 g, a o pozostałe 2 g zwiększamy wtedy ilość glinki. Maskę z zeolitem będzie trzeba też trzymać krócej na twarzy - 1 minutę, może ciut krócej - i zmyć chłodną wodą, a zaraz potem nałożyć jakiś chłodzący kosmetyk nawilżający, albo zrobić zimny okład z ręcznika czy ściereczki.
Jeśli macie problem z naczynkami - po prostu darujcie sobie dodatek zeolitu i użyjcie większej ilości glinki.
- hydrolat oczarowy 9,4 g - lub inny oczyszczający, jak np. z czystka
- alantoina 0,3 g - konieczny dodatek łagodzący
- d-pantenol 3 g - również, konieczny dodatek łagodzący
Taka ilość maseczki wystarcza na 1-2 aplikacje. Należy zużyć ją bezpośrednio po przygotowaniu, ewentualnie pozostałość wstawić do lodówki, pod przykryciem i zużyć kolejnego dnia rano, ale taka maska dwa dni z rzędu to trochę hardcore ;), więc polecam nałożyć grubą warstwę i zużyć na raz, albo podzielić się z kimś.
Jeśli chcecie przedłużyć trwałość do 7-8 dni dodajcie do receptury 2 krople eko-konserwantu w płynie. Polecam mimo konserwantu przechowywać maskę w lodówce.
Maskę nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy i szyi omijając okolice oczu. Warto zaczekać z nałożeniem kilka minut po umyciu twarzy, jeśli się do tego użyło ściereczki czy gąbki - pomoże to uniknąć ewentualnego podrażnienia. Maskę pozostawia się na 1-2 minuty, a następnie zmywa letnią wodą. Maska nie powinna wyschnąć na buzi, więc w razie potrzeby spryskajcie cerę tonikiem lub wodą termalną, chociaż w takim krótkim czasie nie powinno się to przytrafić.
Po zmyciu chłodną wodą polecam spryskać buzię tonikiem i od razu nałożyć maskę nawilżającą, albo 3-4 warstwy esencji i krem, żeby uniknąć uczucia ściągnięcia. W żadnym wypadku tej maski nie powinien poprzedzać peeling.
Ufffff jak zawsze pierdyliard liter się tu pojawił, ale te posty stanowią odpowiedź na niekończącą się listę pytań, więc dużo treści muszę w nich zawierać.
Z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim osobom, które czytają całość.
Buziaki!
P.