poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Q&A: Laserowa korekcja wzroku: metody, fakty i mity, ciąża, makijaż, sport, basen, siłownia i inne!ODCINEK SPECJALNY Q&A!
Wiem, że jest jeszcze tydzień z przepisami (jutro kremy do twarzy), ale jestem też świadoma, że wiele osób czekało na ten film. 
Wspólnie z Panią dr Barbarą Czarnotą z kliniki Optegra w Poznaniu, która mnie operowała 1,5 roku temu odpowiadamy na Wasze pytania o laserową korekcję wzroku. 
Macie tu moje doświadczenia i odpowiedzi na te pytania, na które tylko lekarz mógłby odpowiedzieć.
Nagraliśmy też, jak wyglądają badania, więc możecie to wszystko dokładnie obejrzeć.
Wiem, że trochę czekaliście na ten film, ale chciałam żeby to był materiał pełen rzetelnych informacji i w miarę przyjemny do oglądania. 

Emotikon smile
Klinika Optegra: http://optegra.com.pl/
Infolinia Optegra: 222 466 144

Jak wygląda badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji wzroku?
Możecie obejrzeć przebitki z badań, którym ja byłam poddana w klinice. Po kolei przechodzimy przez 3 etapy:
Diagnostyka etap 1:
- mapa rogówki
- długość gałki ocznej
- ciśnienie wewnątrzgałkowe
- komórki śródbłonka
- test Schirmera

Diagnostyka etap 2:
- optometrystyka
- badanie ostrości wzroku
- zakroplenie oczu celem rozszerzenia źrenic, a po 20-30 minutach badanie w lampie szczelinowej.

Rozmowa z lekarzem i zakwalifikowanie.

Cennik zabiegów laserowej korekcji wzroku:
http://optegra.com.pl/Kliniki-Optegra...

Osobiście polecam Groupon - ja zapłaciłam dużo mniej za swoją operację 1,5 roku temu :)

Mam nadzieję, że film będzie przydatny - poświęciłam dużo pracy i czasu, żeby przynieść Wam rzetelne odpowiedzi na zadawane pytania :)

Doceńcie proszę łapką w górę!

Jeszcze raz dziękuję klinice Optegra za umożliwienie mi przygotowania tego materiału.
Pozdrawiam!
P.

20 komentarzy:

 1. Anonimowy11:58

  Bardzo uważnie obejrzałem film, zresztą sam miałem zabieg u tej Pani Doktor, ale nie dowiedziałem się do końca co z tą presbiopią??? Pani Doktor do czytania używa okularów, a ja chciałbym (jestem po Lentivu) założyć soczewki kontaktowe do presbiopii... Stąd moje pytanie, czy mogę po Lentivu, jeśli tak, w jakim okresie po zabiegu, założyć takie soczewki kontaktowe? Byłyby to soczewki o mocy zerowej z określoną addycją do bliży. Uprzejmie proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :) Wyślę Twoje zapytanie do mojej Pani doktor i jak tylko dostanę wiadomość zwrotną - dam znać co i jak :)
   Pozdrawiam!
   P.

   Usuń
  2. Anonimowy12:41

   dzięki za b. dobry wywiad i czekam już z niecierpliwością na odpowiedź. Dodam, że takie dodatkowe soczewki lub tylko jedną na oko niedominujące używałbym w dni intensywnego czytania :)
   Pozdrawiam
   Janusz

   Usuń
  3. Pani Basia odpisała mi tak na Twoje pytanie:
   "Pacjent może założyć soczewki kontaktowe do presbiopii-po lentivu- po paru miesiącach.Jeżeli nie ma objawów suchego oka i czuje się ok- to może zakładać."
   Pozdrawiam!
   P.

   Usuń
 2. Mam nadzieję że nie usuniesz mojego wpisu bo nie lubię Optegry.

  I ja bardzo bardzo odradzam Optegrę. Mnie potraktowali lekceważąco. Dlatego poszłam do konkurencji do Mavitu i w Mavicie zrobiłam SMILE.


  Mam nadzieję że nie usuniesz tego wpisu, bo nie przyklaskuję Optegrze.


  ---------> Najpierw w marcu 2016 poszłam do Optegra Warszawa do dr Smorawskiego, bo miał super opinie na znany lekarz.
  Zapłaciłam 250 zł za kwalifikacje.
  Spędziłam 45 minut na badaniach.
  I jakieś 10 min z lekarzem w gabinecie.
  - lekarz powiedział że oko jest za suche, i żebym przyszła za miesiąc i nawilżała. Przypisał kompres za 100 zł.
  - po miesiącu poświęcił mi jakieś 3 min w gabinecie i mówi że wciąż oko za suche i żebym nawilżała i przyszła za 2 msce. Ja sama musiałam dopytywać ,,jaka wogóle metoda", on ,,SMILE, tzn my na to mówimy LENTIVIU". lekarz nic absolutnie nie wyjaśnił i odezwał się tylko to co ja tu wam napisałam.

  ----------> Straciłam wiarę na widzenie bez okularów ale nie poddałam się jednak i poszłam na kwalifikację do Mavit Warszawa do dr Horodyńskiej.
  - zapłaciłam 300 zł za kwalifikację
  - spędziłam 3 h na badaniach
  - spędziłam 1 h z lekarzem w gabinecie, wszystko mi wyjasniła, co z okiem się mże dziać, zrobiła mi 3 badania na nawilżenie oczu, mówiła o skutkach ubocznych, jak wygląda zabieg itp itd. NO WOW. Tu 4h a w Optegra 55 min.


  Od 6 lat wada moja wynosiła:
  Prawe: -8.00 i astygm -2.25 i niedowidzenie 40%
  Lewe: -6.25 i astygm -0.5

  Po SMILE (31.05 prawe oko i 14.06 lewe oko):
  Prawe oko:
  31.05: -1.25;
  15.06: -1.75,
  16.06: -1.5
  27.06: -2.00 & astygmatyzm -1.00
  Lewe oko:
  15.06: -0.25
  27.06: -0.50
  ----------> Lekarz mi obiecała że lewe zabiorą całą wadę. A że na prawym będzie -2.00. Narazie wada jest większa niż to co obiecali.... martwi mnie to. Bardzo. I żałuję że nie miałam na piśmie tego co mi obeicała bo bym im zrobiła sprawę sądową ale ok czekam spokojnie, mam nadz że do 3 miesięcy ta wada sę opanuje trochę i zejdzie. Bo nienawidzę okularów. I nie chcę ich nosić....
  :( :( :( :(

  ----------> Skutki uboczne które mam to:
  - wieczorami rozszczepia mi się światło, jeszcze lampy to okej ALE SAMOCHODY MASAKRA. Całe moje pole widzenia zajmują światła aut. Lekarka obiecała że z każdym miesiącem będa mniejsze.


  ----------> PYTANIA DO WAS, osób po korekcji lub do Ciebie droga Czarszko:
  - czy wam po SMILE wada od rzu była taka sama czy wahała się tak jak mi?
  - czy ćwiczycie na siłowni? Rwania itp?
  mi lekarka powiedziała że nie mogę dzwigać cięzarów na siłowni bo mam cienką rogówkę teraz. Ale... ja KOCHAM SIŁOWNIĘ i przed noszeniem okularów cwiczyłam 4 x tyg z ciężarami 30 kg na sztangę do przysiadów, 20 kg na klatkę... a lekarka mówi że teraz to max 10 kg. Ale jak 10 kg ... czy to nie to samo 10 kg teraz jak nie jestem przygotowana jak będę regularnie chodzić i po 3 miesiącach mieć masę i podniosę te 20 kg? Bo lekarz mówi że nie można robić ciśnienia takiego i rwań...

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Obejrzałam cały filmik.
  Czarszka jesteś wspaniała że przygotowałaś ten film - dziękuję!

  Ale chciałabym przekazać swoją opinię, bo widzę troszkę kłamstw, albo ja i inni pacjenci jesteśmy wyjątkowi, bo znam conajmniej 3 osoby które robiły i czuły tak samo jak ja, a więc:  .... 1) ale nie zgodzę się że po LENTIVIU , CZYLI SMILE można drugiego dnia prowadzić auto. Jest ryzyko infekcji i zakażenia oka, trzeba wieść tryb życia rencisty przez 7 dni.. To jest rana, to się goi, płatek może się przesunąć, co 2h wpuszcza się antybiotyk... no nie mogę uwierzyć że ktoś mówi że DRUGIEGO DNIA MOŻNA PROWADZIĆ AUTO.. Nie mogę się zgodzić.


  2) ja miałam dwoje oczu ODDZIELNIE, ponieważ mam NIEDOWIDZENIE.
  I takie sa procedury wg Mavit, bo gdyby coś poszło nie tak na lewym widzącym, to zostałabym z prawym na którym jest niedowidzenie i nie mogłabym żyć normalnie.

  Ale może mnie oszukali... Albo Twoja pani Doktor ma inną wiedzę i informacje niż lekarze Mavit.

  3) Mi Optegra nie zwróciła pieniędzy za kwalifikację, chociaż dali mi CZASOWĄ dyskwalifikację.

  4) Ja nie miałam bólu przy uścisku pierścienia, tzn rozwórki.

  5) Ból po zabiegu LENTIVIU / SMILE - KŁAMSTWO kolejne z filmiku.
  Mnie szalenie bolały oczy przez 3h po zabiegu a w okulrach przeciwsłonecznych musiałam chodzić nawet w domu przez pierwsze 4 dni. Po 3h po zabiegu ból minął, ale po samym zabiegu jak odchodziło znieczulenie to myślałam że będę krzyczeć z bólu. Oczy łzwiły. Ale tylko te 3h.

  6) Dokorygowanie wad wzroku - fajnie Optegra to zrobiła że za darmo. Mi Mavit każe płacić tą samą kwotę. Ale Mavit mówi że tylko 1 raz można dokorygować i że nigdy SMILE po SMILE.

  7) MAKIJAŻ - ja podkład mogłam po SMILE kłaść już 4 dnia od zabiegu ale kreskę na oku po 1 miesiącu jest najbezpieczniej w przypadku twardej kreski. Moim zdaniem to kłamstwo. I KŁAMSTWEM jest moim zdaniem co mówi pani dr ,,że możemy pocierać oko drugiego dnia po smile/lentiviu" SERIO? przecież ten płatek się zrasta, oko jest po zabiegu... lekarze mówią że przez 7 dni nie można trzeć oka a Optegra mówi że drugiego dnia można , no nie ufałabym temu....


  8) CIĄŻA: mi w Mavit mówili że w czasie CIĄŻY wada może urosnąć. może ale nie musi. i że poród TYLKO CESARKA BO JEDNAK ROGÓWKA JEST CIENKA. Także zupełnie co innego Mavit mówi co Optegra (Optegra mówi że wada absolutnie nie urośnie od ciąży i że rodzić można naturalnie)


  9) SIŁOWNIA I BASEN: wg Optegry można po 2 tygodniach.
  ,,Czy mogę podnosić ciężary" wg Optegry można jeśli miało się wadę małą przed zabiegiem. Czyli jak Czyli mała wada przed zabiegiem to można targać ciężary i po SMILE TEŻ może targać cięzary. Ale mi lekarz powiedziała że po SMILE NIE MOŻNA już targać BO ROGÓWKA JEST DUŻO CIEŃSZA i można sobie zrobić krzywdę.  Czarszka - bardzo Ci zazdroszczę że masz wadę 0.00 jak widzisz u mnie jest inaczej z posta powyżej, ale mam nadzieję że będzie dobrze :(


  OdpowiedzUsuń
 4. I jeszcze jedno pytanie mnie nurtuje, może bardziej do odwiedzających bloga:

  Dlaczego autorka bloga mając femtolasikiem 1.5 r temu (dobrze liczę?) robione z -10 na lewym i -10 na prawym ma po 1.5 roku 0.00 na obojgu oczu a ja po SMILE z -10 oraz -7 mam -2.00 i -0.5 po 4 tygodniach? :(
  Dlaczego nie mam 0.00? :(
  Czy wada może się cofnąć? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wooo się rozpisałaś. Postaram się w miarę logicznie odpowiedzieć na te tysiąc rzeczy, które poruszasz.
   Co do różnic między klinikami - nie wypowiadam się, bo nie mam pojęcia, jak to wygląda.

   Poszłam do nich, bo robili tam zabieg moi znajomi, a klinika jest duża i z zapleczem finansowym, a zatem sprzęt jest nowoczesny. Za operację zapłaciłam z własnej kieszeni.

   W sprawie Optegry w Warszawie- też byłam niezadowolona z wizyty u Pana Doktora - również potraktował mnie nieuprzejmie, ponadto przesuwano mi kilkakrotnie wizytę, oczekiwanie w kolejce ponad godzinę itd. Jest nawet o tej wizycie w Warszawie oddzielny film na kanale. W Poznaniu - nie mam żadnych zarzutów, powaga.

   Mojej Pani Doktor ufam kompletnie, trzymałam się wszystkich zaleceń i czuję się wspaniale. Względem wahania wady - mi też określono, że mam 0 dopiero po roku, bo na początku to wszystko się jeszcze zmienia, oko się dostosowuje. Po to się chodzi na kontrole, żeby monitorować, co tam się dzieje.

   Co do ciężarów i porodu - jak mówiła lekarka, to jest raczej kwestia wrodzona - krótkowzroczność z zasady dyskwalifikuje z porodu naturalnego i dźwigania dużych ciężarów. Zajrzyj na youtube.com/czarszkainaczej - dźwigam nadal, ale z umiarem, rozsądnie, na wszelki wypadek.
   Wiadomo, że rwania i ogólne bardzo hardkorowych ciężarów nie powinno się robić i sama zapewne się przekonasz, że jak przegniesz z ciężarem - momentalnie robisz się czerwona i czujesz pulsowanie w skroniach. To już decyzja indywidualna, co z tym dalej robisz i czy ryzykujesz.

   Jak wygląda sprawa z bólem i makijażem po Lentivu - nie mam pojęcia, bo ja robiłam Femtolasik. Nie mam możliwości określić co i kiedy i jak.

   W sprawie dużo cieńszej rogówki - każdy ma inną grubość, im większa wada tym bardziej tą rogówkę trzeba naruszyć. U niektórych osób po zabiegu nie można już przeprowadzić kolejnego, bo rogówka jest taka cieniutka. U mnie jest na tyle gruba, że w razie czego nie będzie najmniejszego kłopotu.

   Czy wada może się cofnąć - lekarka odpowiada w filmie, więc ja już nie ruszam tematu.

   W sprawie bólu - tyle osób straszyło, że to tak potwornie boli. Mnie nie bolało wcale. Uciska od maszyny był, ale samo oko nie bolało mnie nigdy.

   Tyle ode mnie, mam nadzieję, że pomogłam.
   Pozdrawiam!
   P.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź i linki do Twojego YT - przejrzę :)

   ,,Względem wahania wady - mi też określono, że mam 0 dopiero po roku, bo na początku to wszystko się jeszcze zmienia, oko się dostosowuje. Po to się chodzi na kontrole, żeby monitorować, co tam się dzieje."
   ---> naprawdę po roku się ustabilizowało ?? :) Ojej to jest może szansa dla mnie że i mi pomalutku się ustabilizuje, kurcze to dałaś mi dużo nadziei, dziękuję! :)

   I o proszę ... tez byłaś u pana Doktora, no to wiesz o czym mówiłam :)
   Fajnie że znalazłaś panią doktor której ufasz, ja też wkońcu taką znalazłam :)


   Pozdrawiam Cię i dużo zdrówka!

   Usuń
 5. Bardzo przydatny wpis. To super sprawa, też się zastanawiam nad laserową korekcją wzroku. Na razie jednak noszę soczewki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super filmik i super porady! JA miałam zabieg metodą Lentivu i jestem bardzo zadowolona. Polecam wszystkim z wada wzroku, bo nie am sensu się męczyć latami z wada wzroku. W moim przypadku chodzenie bez okularów ułatwiło mi bardzo życie. JEstem aktywną osobą, więc zwłaszcza zimą na nartach przeszkadzało mi noszenie okularów. A w Optegrze pracują naprawdę super profesjonaliści. Ja chciałam zabieg metodą Lasik, ale mi wyjaśnili, że to stara ju metoda i to Lentivu jest nowoczesne. Więc nie dziwię, że Czarszka że u nich robiłaś korekcję. Pozdrawiam Was! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy15:45

  Ale fajny i przydatny filmik. Mój chłopak miał tez metodą Lentivu zrobioną korekcję i wszystko jest ok. Dużo trenuje, jest trenerem personalnym, więc musiał szybko wrócić do normalnej aktywności. A Karollina dobrze, że nie zdecydowałaś się na metodę Lasik, bo nie warto korzystać ze starej metody, kiedy jest technika posżła do przodu.

  OdpowiedzUsuń
 8. widze ze nie tylko ja korzystałam z kliniki optegra . tylko ,ze nie w Poznaniu a Warszawie . Również miałam zabieg lentivu . Moja wada wyglądała mniej więcej tak : -2 i -3 dioptrie . warunkiem do zakwalifkowania sie do zabiegu jest krótkowzroczność , Co do samego zabiegu to oczywiście ,z eest on o niebo lepszy niż Lasik . Lasik jest bardziej inwazyjną metodą , tutaj np jest tez większe ryzyko zespołu suchego oka czego przy lentivu nie ma .pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bolało coś po zabiegu i w trakcie regeneracji ? Efekt piasku w oczach, zamglenie, efekt suchego oka ?

   Usuń
 9. Anonimowy16:52

  Hej . Wszystko ładnie i pięknie . Sam mam niedługo wizytę w Poznaniu .

  Mam jednak pytanie . Czy orientujesz się może jak to jest z ta kwalifikacja na zabieg ?

  Zalozmy ze przejdę wszystko pozytywnie , to czy tego samego dnia należy podjąć decyzje o zabiegu i umowic termin czy jest tam jakiś czas na "załatwienie" swoich spraw i dopiero wtedy podjęcie decyzji zglaszajac się ponownie do kliniki ?

  Pozdrawiam


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry, ale już tysiące razy odpowiadałam na te same pytania - obejrzyj po prostu odcinki, w których to wszystko było wyjaśniane: https://www.youtube.com/playlist?list=PL8muafmkt_EuH3ia9D2RWVkF5EH04ozir
   Pozdrawiam!

   Usuń
 10. Świetna relacja! Bardzo mnie to cieszy, że się tym podzieliłaś i nie trzeba iść w ciemno. Człowiek mniej się boi jak wie czego się spodziewać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za wszystkie filmiki i posty. Dzień przez zabiegiem obejrzałam chyba całego youtube i naprawdę dodało mi to otuchy :) szczególnie takie materiały jak Twój, gdzie wszystko przebiegło pozytywnie.

  Po zabiegu bolało mnie przez kilka godzin, ale ból porównywalny do zapalenia spojówki, lepsze słowo to dyskomfort. W skali 1-10, poziom bólu to 2 no może czasami dochodzi do 3. Oko łzawiło, ale co ważne - dyskomfort znikał, gdy zamykałam oczy, więc spokojnie można słuchać audiobooków lub zdrzemnąć się. Ból po kilku godzinach ustąpił i już nie wrócił.

  Niesamowite jest to, że widzi się bardzo wyraźnie już zaraz po zabiegu. Zrobiłam tylko jedno oko, na drugim mam soczewkę i będę ją musiała zmienić na mocniejszą, ponieważ zoperowanym okiem widzę lepiej. W nocy rozmywają mi się światła, ale tylko trochę (myślałam,że będzie gorzej). Pewnie część tego efektu zejdzie razem z mgłą, gdy oko się zagoi.

  OdpowiedzUsuń
 12. Natomiast nie mogąc pozwolić sobie na korekcję laserową, warto zdecydować się na zakup soczewek kontaktowych dostępnych w ofercie sklepu internetowego https://www.twojesoczewki.com/23-soczewki-kontaktowe i korzystanie z nich.

  OdpowiedzUsuń
 13. Opcji jak widać na prawidłowe widzenie jest sporo :) Na pewno warto zainteresować się laserową korekcją wzroku, wielu osobom powinno to znacznie ułatwić życie

  OdpowiedzUsuń